بسیاری از مجلات در هنگام سابمیت مقاله، از نویسندگان مقاله می‌خواهند که حاصل کار خود را به‌صورت تصویری و در قالب فایل چکیدۀ تصویری یا graphical abstract ارائه نمایند.

چکیدۀ تصویری، خلاصۀ تصویری از یافته‌های اصلی مقاله است. چکیدۀ تصویری به گونه‌ای است که خواننده به آسانی متوجه پیام مطلب و نوشتۀ علمی می‌شود. بنابراین لازم است نویسنده کل جریان پژوهش خود و نتیجۀ آن را در قالب گراف و به‌صورت تصویری و قابل فهم برای خوانندگان ارائه نماید.

چکیدۀ تصویری در فهرست نتایج جستجوی آنلاین، فهرست محتویات آنلاین، و نیز مقالۀ آنلاین نمایش داده خواهد شد؛ اما در فایل PDF مقاله یا نسخۀ چاپی قرار نمی‌گیرد.

در برخی دانشگاه‌ها، ارائۀ چکیدۀ تصویری از پایان‌نامه نیز ضروری است.

بهترین نرم‌افزاری که بتوانید با آن چکیدۀ تصویری را رسم نمایید، نرم‌افزار گرافیکی Adobe Illustrator است که با استفاده از فناوری وکتور خواهید توانست تصاویر خود را رسم نمایید. یادگیری این نرم‌افزار (با وجود گستردگی عظیم آن) ساده و شیرین است.

ساده‌ترین راه برای رسم چکیده تصویری استفاده از ابزارهای در دسترس است. نیازی نیست که شما به دنبال نرم افزارهایی قوی جهت این کار باشید. نرم افزارهای در دسترسی همچون paint و power point از ساده‌ترین گزینه ها برای این کار هستند.

تصاویر زیر نمونه هایی از چکیده تصویری هستند که من در برخی از مقالات استفاده کرده بودم. این تصاویر کاملا توسط پاورپوینت طراحی شده اند.

چکیده تصویری

چکیده تصویری
چکیده تصویری